Ekonomi

G7 ülkeleri Ukrayna’ya ekonomik desteği 39 milyar dolara çıkardı

ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, Hindistan’ın Bengaluru kentinde yaptıkları toplantının ardından ortak açıklama yaptı.

Açıklamanın başında, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı depremlerin yol açtığı can kaybı ve yıkımdan derin üzüntü duyduğumuz, depremden etkilenen insanlara desteğimizin devam ettiği kaydedildi.

Rusya-Ukrayna savaşının yıldönümü arifesinde yapılan açıklamada, savaşın ve Rusya’nın gıda ve enerjiyi silah haline getirmesinin neden olduğu küresel ekonomik zorluklara yönelik uluslararası işbirliğini güçlendirme kararlılığı vurgulandı ve Ukrayna’nın acil kısa vadeli sorunlarını karşılama kararlılığı sürdürüldü. finansman ihtiyaçları.

Açıklamada, “Ukrayna hükümetinin ihtiyaçları doğrultusunda 2023 yılı bütçe ve ekonomik destek taahhüdümüzü 39 milyar dolara çıkardık.” ifadesi kullanıldı.

G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, IMF’yi Mart ayı sonuna kadar Ukrayna’ya “güvenilir, iddialı, tamamen finanse edilmiş ve uygun şekilde şartlandırılmış” bir program sunmaya çağırdı.

Açıklamada, Rusya’nın savaşına yanıt olarak uygulanan koordineli ekonomik önlemlere yönelik taahhüt de yinelendi.

Yaptırımlarımızı uygulamak ve yaptırımlardan kaçınma veya kaçınma girişimlerini önlemek için birlikte ve ortaklarımızla yakın çalışmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda, diğer ülkeleri Rusya’ya yönelik yaptırımlarımıza katılmaya çağırıyoruz.” söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu